Ellenőrzött bejelentésTisztelt Ügyfeleink!
A veszélyhelyzet alatti engedélykötelezettségről, valamint az ellenőrzött bejelentésről szóló 191/2020. (V. 8.) Korm. rendelet, amelynek következtében az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (a továbbiakban: Ákr.) szabályaitól eltérő előírások vonatkoztak az engedélyezési eljárásokra, hatályát vesztette.
A veszélyhelyzet megszüntetésével összefüggő átmeneti szabályozásról és a járványügyi készültségről szóló 2020. évi LVIII. törvény (a továbbiakban: törvény) IV. fejezete némileg módosítva, de átvette a veszélyhelyzet alatti engedélykötelezettségről, valamint az ellenőrzött bejelentésről szóló 191/2020. (V. 8.) Korm. rendelet rendelkezéseit.
A törvény hatálya az alábbi ügyekre terjed ki:
- fakivágási engedélyezési eljárás, - kereskedelmi üzletek működési engedélyezési eljárása, - piac üzemeltetésének engedélyeztetése, - zenés-táncos rendezvény engedélyezése, - jegyző engedélyéhez kötött kutak megszüntetésével kapcsolatos ügyek (a fennmaradási, üzemeltetési és létesítési eljárások továbbra is engedélykötelesek).
A törvény alapján az engedélyköteles tevékenység engedélyezési eljárás lefolytatása nélkül, ellenőrzött bejelentés (a továbbiakban: bejelentés) alapján végezhető.
A bejelentés kizárólag elektronikus úton tehető meg. Elektronikus úton megtett bejelentésnek minősül: - az ügyfélkapu útján, - elektronikus űrlap útján, - általános célú elektronikus kérelem űrlap szolgáltatás útján, valamint - e-mail útján megtett bejelentés.
A Gyulai Polgármesteri Hivatalánál az e-mail útján tett bejelentés fogadására kizárólag az ellenorzott.bejelentes@gyula.hu e-mail cím szolgál, amely automatikus elektronikus visszaigazolást küld a beérkező bejelentésről.
A bejelentésnek az engedélykérelemre jogszabályban előírt adatokat kell tartalmaznia. A kérelem nyomtatványok elérhetők honlapunkon az adott hatósági ügyekre vonatkozó anyagok között (http://www.gyula.hu/hatosagi_ugyek). Csatolni kell továbbá az engedélykérelem előírt mellékleteit, valamint okiratot kell csatolni, amelyben a bejelentő tájékoztatást ad a joggyakorlás által érintett további ügyfelek személyéről és nyilatkozik arról, hogy a további ügyfeleket a bejelentés benyújtásának szándékáról, a benyújtás időpontjáról és az eljáró hatóságról tájékoztatta.
A hatóság a bejelentést 15 napon belül visszautasítja, ha az nem tartozik a törvény hatálya alá, vagy azt nem elektronikus úton terjesztették elő, illetve, ha a bejelentő a hatóság díjfizetésre irányuló felhívásában foglaltakat határidőben nem teljesíti.
A hatóság 15 napon belül végzéssel a bejelentés engedélyezési eljárásban történő elbírálásáról rendelkezik, ha a) a tevékenység nem végezhető bejelentéssel, b) megállapítható, hogy az engedély megadásának jogszabályban előírt feltételei hiányoznak, c) az alábbi közérdekek várható vagy közvetlen sérelmének veszélye áll fenn: ca) az élet, a testi épség és az egészség védelme, cb) a tevékenység jellegére, illetve hatására figyelemmel a károkozás vagy a katasztrófák bekövetkezése, cc) a közbiztonság, vagy cd) más nyomós közérdek, d) az engedélyezési eljárásban az eljárás felfüggesztésének lenne helye, e) a bejelentés tárgya vagy a bejelentő nem azonosítható, illetve a bejelentés hiányos – ide nem értve a díjfizetés elmulasztását vagy a díj hiányos megfizetését –, f) a bejelentés visszaélésszerű joggyakorlást valósít meg, vagy arra vonatkozóan megalapozott következtetést lehet levonni.
Ha nem kerül sor a bejelentés visszautasítására vagy engedélyezési eljárásra utalására, a kérelmező a tevékenységet a bejelentést követő tizenötödik napot követő naptól jogosult megkezdeni.
Ha a tevékenység bejelentés alapján folytatható, azonban jogszabály előírása alapján az engedélyben kötelezettség előírásáról vagy tény megállapításáról is rendelkezni kell, erről a hatóság hivatalból döntést hoz.
A bejelentésért az engedélyezés, valamint a kapcsolódó szakhatósági eljárások illetékének vagy igazgatási szolgáltatási díjának (a továbbiakban együtt: díj) 50%-át kell leróni vagy megfizetni. Ha a törvény alapján a bejelentés visszautasítására kerül sor, a hatóság a megfizetett díjat visszatéríti. Ha a hatóság a bejelentés engedélyezési eljárásban történő elbírálásáról rendelkezik, a díjat a jogszabályban megállapított díj 100%-ára kell kiegészíteni.
A díjat átutalással Gyula Város Önkormányzata Államigazgatási Eljárási Illetékbeszedési számlájára, a 11733027-15346009-03470000 számú bankszámla számra kell megfizetni. Az átutalás megjegyzés rovatában kérjük, hivatkozzon az ügy azonosításához szükséges adatokra (pl.: bejelentő neve, lakcíme, ügy tárgya röviden, helyrajzi szám).
Fontos kiemelni, hogy a tevékenység megkezdésekor és annak végzése során a bejelentőnek a tevékenység végzésére vonatkozó jogszabályi feltételeknek meg kell felelnie. A bejelentő a tevékenysége szakszerűségéért és jogszerűségéért felelősséggel tartozik, amelynek ellenőrzésére a hatóság kiemelt figyelmet fordít.
Amennyiben kérdése van, kérem forduljon bizalommal az alábbi kollégáimhoz:
1) Szászné dr. Várkonyi Adrienn főkertész (tel.: 66/526-843; email: varkonyia@gyula.hu): fakivágási engedélyezési eljárás
2) Ködmönné dr. Lipták Anna igazgatási osztályvezető (tel.: 66/526-820; email: liptaka@gyula.hu): kereskedelmi üzletek működési engedélyezési eljárása, piac üzemeltetésének engedélyeztetése, zenés-táncos rendezvény engedélyezése.
3) Kocsisné Zanócz Margit építésügyi és településrendezési tanácsadó (tel.: 66/526-872; email: kocsisne@gyula.hu): jegyző engedélyéhez kötött kutak megszüntetésével kapcsolatos ügyek.
Gyula, 2020. július 20.
Tisztelettel: Dr. Csige Gábor |
Elektronikus ügyintézésEllenőrzött bejelentésTelefonkönyv és ügyfélfogadási rendHatósági ügyekKözvilágítási hibabejelentőÜgyintézés A-Z-igGyulai Járási Hivatal Kormányablak ügyintézés
![]() |
||
![]()
|